Prémiový rezidenční projekt Vanguard v pražských Modřanech získal nový umělecký rozměr. V červenci byla do jeho prostor instalována světelná plastika MEANDR, autorský reliéf z lehaného skla sochaře Matěje Hájka. Dílo vzniklo na zakázku společnosti PSN a je výsledkem spolupráce se SKULL studiem a Lasvit Fusing.
Plastika je umístěna ve stropě nad bazénem wellness zóny, která vznikla adaptací původního krytu civilní obrany v podzemních podlažích budovy. Inspirací pro reliéf se stalo koryto řeky Vltavy u Vraného nad Vltavou – krajina, kterou lze zahlédnout z nejvyšších pater Vanguardu. Abstrahovaný motiv říčního meandru přenáší do interiéru prvek okolní přírody a propojuje téma paměti a krajiny se současným designem.
„Krajina je alegorií paměti. Výrazné krajinné znaky, na kterých ulpí zrak, uvíznou ve vzpomínce. Říční koryto určuje ráz okolí Vanguardu – vertikály v údolí Vltavy. Plastika MEANDR přenáší krajinu do interiéru a rozvíjí kontrast mezi představou a skutečností,“ vysvětluje autor díla, sochař Matěj Hájek.
Reliéf vznikl technikou lehaní skla do formy. Díky preciznímu podsvícení působí jako krajinná mapa pozorovaná z výšky a přirozeně se začleňuje do prostoru nad hladinou bazénu. Instalace navazuje na koncept projektu Vanguard, který propojuje industriální minulost bývalé továrny Microna s moderním designem a funkčním bydlením.
Vanguard přinesl na pražský rezidenční trh loftové bydlení s výhledy na Vltavu, službami na úrovni hotelu a architekturou odkazující k velkým světovým metropolím. Budova nabízí kromě unikátních bytových jednotek také wellness, fitness, střešní terasu a galerijní prostory. Dílo MEANDR tento koncept dále rozvíjí a podtrhuje jedinečný charakter celého projektu.
Další aktuality
Další aktuality
24. 9. 2025
PSN je i letos hrdým partnerem Prague Art Week
Společnost PSN je dlouhodobým partnerem festivalu Prague Art Week, který letos proběhne ve dnech 25.–28. září 2025. Od svého vzniku patří PSN k partnerům této prestižní události, jejímž cílem je každoročně propojit nejvýznamnější galerie, muzea, sbírky umění a další instituce na pražské kulturní scéně.
Zjistit více
23. 9. 2025
Na Plynárenské startuje čtvrť Brno Jedna
Na místě bývalého industriálního areálu na ulici Plynárenské v Brně se začíná psát nová kapitola. Společně s představiteli města a partnery jsme poklepali základní kámen čtvrti Brno Jedna, která promění bývalý industriální areál v moderní součást města.
Zjistit více
18. 9. 2025
Brno Jedna na konferenci Forbes Next Big Thing
Brno se 18. září stalo centrem debat o budoucnosti. Ve Fait Gallery proběhla konference Forbes Next Big Thing, kde se potkali vizionáři z technologií, byznysu, vědy i architektury. Za PSN vystoupil Petr Pospíšil, ředitel brněnské pobočky, spolu s Karlem Watzkem z ateliéru A8000. Jejich panel patřil Brnu – městu, které stojí před velkými změnami.
Zjistit víceMáte dotaz?
Napište nám – ozveme se co nejdříve.
