
Konečně jste se odhodlali k tomu velkému kroku, vybrali si vysněné bydlení, a už se vidíte se sklenkou šampusu na nové terase či v novém obýváku. Ať už bude vlastní, nebo pronajatý, vyplatí se vědět, že kromě ceny nemovitosti budete muset sáhnout do kapsy i kvůli nejrůznějším poplatkům. Další možná přibudou, pokud zároveň původní byt prodáváte. Některé platby jsou jednorázové, jiné pravidelné. Pokud s nimi nepočítáte předem, mohou vás nepříjemně zaskočit. Na jaké dodatečné výdaje se tedy připravit?
KDYŽ KUPUJETE BYT:
- Poplatek za vklad do katastru nemovitostí
Jak známo, co je v katastru, to je svaté. Co není, to neexistuje. Každý nový vlastník proto musí nechat převod nemovitosti zapsat do katastru nemovitostí. Poplatek činí 2 000 Kč a inkasuje se za každý vklad (například za změnu vlastníka, zástavní právo u hypotéky apod.).
- Právní a notářské služby
Když kupujete nemovitost, je obvyklé, že kvůli bezpečnosti spolu s prodávajícím využijete advokátní úschovu peněz. Částka se dočasně uloží na neutrální půdě, a obě strany tak mají jistotu, že transakce proběhne podle plánu. Peníze se do úschovy přesunou při podpisu kupní smlouvy a až po zanesení změny vlastníka do katastru se vyplatí prodávajícímu. Cena za úschovu se pohybuje mezi 5 000 až 15 000 Kč, záleží na advokátovi. Platba za notářskou úschovu se může vyšplhat ještě výše.
- Odměna realitní kanceláři
Využili jste při pořízení bydlení služeb realitní kanceláře? Počítejte s provizí pro realitního makléře. Běžně se pohybuje mezi 3 až 5 % z kupní ceny. U některých developerských projektů je provize již zahrnuta v ceně.
- Poplatky za hypotéku
Pokud financujete koupi hypotékou, nezapomeňte připočíst poplatek za odhad nemovitosti, přibližně 3 000 až 7 000 Kč. Banky obvykle také vyžadují, aby nemovitost byla pojištěna, i to představuje další položku na seznamu výdajů, jeho výše závisí na lokalitě a velikosti bytu. Naproti tomu službu sjednání hypotéky dnes již většina bank nabízí zdarma, ale někde možná ještě na poplatek můžete narazit.
- Daň z nabytí nemovitosti – zrušena
Dobrou zprávou je, že od roku 2020 je v České republice zrušena daň z nabytí nemovitých věcí, ta dříve činila 4 % z kupní ceny. Toto opatření trochu odlehčilo finanční zátěž, která je s pořízením vlastního bydlení neodmyslitelně spjata.
KDYŽ SI PRONAJÍMÁTE BYT:
- Vratná kauce
Je zvykem, že majitel bytu požaduje od budoucího nájemníka, aby nejprve složil vratnou kauci, zpravidla ve výši jednoho až tří měsíčních nájmů. Ta funguje jako záruka pro případ neplacení nájemného nebo poškození bytu.
- Provize realitní kanceláři
Pokud si byt pronajímáte přes realitní kancelář, zaplatíte za její služby částku odpovídající jednomu měsíčnímu nájmu + DPH.
- Poplatky za energie a služby
Služby a energie často nebývají v ceně nájemného zahrnuty, je třeba vyčlenit si tak z rozpočtu peníze i na ně. Zálohy na energie (elektřina, plyn, voda) se stanovují podle konkrétní spotřeby a velikosti bytu a každoročně se vyúčtovávají. Po tom se v lepším případě vrací přeplatek, méně příjemný scénář znamená připravit své konto na případný nedoplatek. Poplatky za služby (to znamená za úklid společných prostor domu, za odvoz odpadu, údržbu výtahu a podobně) činí obvykle několik set až tisíc korun měsíčně. Doporučuje se také uzavřít pojištění domácnosti. Nepaří k těm nezbytným, ale může vám ušetřit případné bezesné noci. Vlastníci televizoru nebo rádia mají povinnost platit televizní a rozhlasový poplatek, připište si tedy 135 Kč měsíčně za televizi, 45 Kč za rozhlas, a to bez ohledu na počet přijímačů v domácnosti. Pravděpodobně od května 2025 se však poplatky zvýší na 150 a 55 Kč a nově se na vás budou vztahovat, i pokud vlastníte jen počítač nebo mobilní telefon s internetem. Majitelé čtyřnohých kamarádů se musejí nachystat i na poplatek za psa. Podle konkrétní obce či města vás pejsek vyjde na 200 až 1 500 Kč za rok.
Na co si dát pozor?
Než podepíšete smlouvu o koupi nebo pronájmu, vždycky si důkladně ověřte, jaké poplatky jsou v platbě zahrnuty. U pronájmu věnujte pozornost výši kauce, zjistěte, zda jsou, či nejsou v nájemném započínány služby a energie a jak je nastaveno vyúčtování. Při koupi si nechte vysvětlit všechny náklady spojené s financováním a přepisem bytu. Důkladná příprava vás ušetří nečekané výdaje a nepříjemná překvapení.
KKDYŽ PRODÁVÁTE BYT:
Daň z příjmů
Potřebujete zároveň předchozí byt prodat, abyste se s lehkým srdcem mohli nastěhovat do nového? Myslete na to, že prodej bytu nebo domu představuje finanční příjem. A ten je většinou potřeba zdanit. Pokud vám právě naskočila husí kůže, žádný strach, poradíme vám, jaká je daň z příjmu při prodeji domů a bytů a ve kterých případech jste od ní jako prodávající osvobozeni.
V některých případech daň z příjmů při prodeji nemovitosti neplatíte. Které to jsou?
- Od daně z příjmu jste osvobozeni, pokud jste v nemovitosti bydleli alespoň dva roky. Musí se však jednat o skutečné bydliště, ne jen adresu, kde máte trvalý pobyt. Podle zákona (§ 2 odst. 4) bydliště znamená místo, kde máte dlouhodobě zařízený domov.
- Platit daň z příjmu nemusíte ani v případě, že jste v bytě sice bydleli méně než dva roky, ale peníze z prodeje nemovitosti použijete na pořízení nového vlastního bydlení. Máte na to lhůtu jeden rok od chvíle, kdy obdržíte peníze z prodeje.
- Pokud byt nebo dům vlastníte alespoň pět let (platí pro nemovitosti nabyté do 31.12. 2020) nebo podle novely deset let (v případě, že jste ji pořídili po 1. 1. 2021), povinnosti zaplatit daň z příjmů se při prodeji vyhnete také.
- Osvobozeni jste i v případě, že prodáváte dům či byt, který jste zdědili po manželovi, rodiči, dítěti nebo vnukovi a zemřelý splnil časový test vlastnictví.
- Prodáváte družstevní byt, kde jste měli alespoň pět let členská práva? Neplatíte při převodu práv daň.
Pozor, tyto informace se vás týkají, jen pokud jste nemovitost neměli pro obchodní účely. Pokud nebyla dva roky vyřazena z firemního účetnictví, daň z příjmů při jejím prodeji musíte platit.
Kdy naopak jste povinni daň z příjmů při prodeji bytu zaplatit?
Jestliže nesplňujete žádnou z podmínek, které jsme vyjmenovali výše, dani z prodeje se nevyhnete. Fyzická osoba musí odvést 15 % ze zisku (ceny bytu po odečtení nákladů na posudek a podobně), právnická osoba zaplatí daň 19 %.
Praktické informace:
Kdy daň platit? Za rok, ve kterém jste nemovitost prodali.
Jak? Do 31. března následujícího roku podáte daňové přiznání a ve stejné lhůtě zaplatíte daň finančnímu úřadu.