Po celé Praze se dá stále ještě natrefit na nevyužívané průmyslové areály nebo nádraží. A není jich málo. Označují se jako brownfieldy a představují území s velkým potenciálem do budoucna. Jako naprosto klíčové pro rozvoj Prahy označil brownfieldy i Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje.
Torza minulosti mají budoucnost
Potenciál dalšího rozvoje v lokalitách brownfieldů vyzdvihuje také agentura . I přes časově a finančně náročnou přípravu hodnotí agentura Czechinvest sociální a ekonomický dopad regenerace brownfieldů nadmíru pozitivně. Proto pracuje na realizaci Národní strategie regenerace brownfieldů, řídí programy podpory nebo mapuje vhodné lokality – spravuje Národní databázi brownfieldů.
V Praze je dle Institutu plánování a rozvoje 11 území s průmyslovými areály nebo nádražími o celkové rozloze 940 hektarů. Ta by měla v budoucnu poskytnout bydlení pro více než 150 tisíc lidí a také přes 200 tisíc nových pracovních míst. V uplynulých dvaceti letech se přitom na těchto klíčových územích nepostavilo téměř nic. Do jejich obnovy negativně zasáhla změna legislativy a uvalení stavebních uzávěr v územním plánu. Snahy o probuzení brownfieldů brzdí také komplikovaná vlastnická struktura.
Tovární čtvrti v Praze ožívají pomalu, přesto se najdou i výjimky. Jednu z mála reprezentuje vršovická továrna Koh-i-noor z portfolia PSN.
Továrnu na špendlíky nahradí rezidenční bydlení
Z brownfieldu Koh-i-noor situovaného naproti radnici Prahy 10 vznikne obytná zóna pro život třetího tisíciletí. Přípravy na přestavbu právě finišují. Na bezmála dvouhektarovém areálu bude místo nejenom pro byty, ale také pro restaurace, kavárny a další služby pro veřejnost. Vítězný architektonický návrh studia Jakub Cigler Architekti využívá i původní historické prvky. Osobité industriální kouzlo starých továrních budov zůstane zachováno.
„Naším záměrem je z industriálního areálu továrny Koh-i-noor na kovové zboží a mechanická spínadla Waldes a spol. vybudovat rezidenční čtvrť v industriálně moderním pojetí,“ popisuje projekt ředitel rezidenčních projektů PSN Marek Padevět.
SLOVNÍK
Brownfield – definice dle Národní strategie regenerací brownfieldů 2019-2024
Brownfield je nemovitost (území, areál, pozemek, objekt), která je nevyužívaná, zanedbaná a může být i kontaminovaná. Vzniká jako pozůstatek průmyslové, zemědělské, rezidenční, vojenské či jiné aktivity. Brownfield nelze vhodně a efektivně využívat, aniž by proběhl proces jeho regenerace.
Zdroj: http://www.brownfieldy.eu/wp-content/uploads/2019/08/NSRB-2019-2024_20190708.pdf