Na kopci mezi nedalekým vrchem Vítkov a Olšanskými hřbitovy na pražském Žižkově žije svým vlastním životem lesopark, svérázný, stejně jako celá zdejší čtvrť. Legendární hospůdky tady provází altánek, dětská hřiště nebo naučná stezka. Nechybí ani úchvatné výhledy na Pražský hrad. Parukářka je ovšem zajímavá i z druhé strany. Prakticky celou její plochu totiž v podzemí pokrývá protiatomový kryt Bezovka.
Největší bunkr v Praze 3
Bezovka byla vybudována v padesátých letech minulého století jako ochrana před atomovou bombou. Před radiací chrání až desetimetrová masa zeminy a skal, spolu s 3 metry širokými železobetonovými stěnami. Chodby jsou navíc lomené, aby bránily šíření tlakové vlny.
Komplex měl v roce 1967, kdy byl kolaudován, poskytnou úkryt asi 5 tisícům lidí. Dnešní kapacita je 2 500 lidí. Co do počtu je Bezovka po systému Pražského metra největší ze všech krytů na území Prahy a největším na Praze 3.
Vzhůru do podzemí
Bunkr Bezovka na Žižkově je součástí integrovaného záchranného systému obyvatelstva. Poskytl by Pražanům azyl v případě nebezpečí, dokonce i tehdy, kdy by venku byl nedýchatelný vzduch, nebo při dlouhodobém výpadku elektřiny. Vnitřní cirkulaci ovzduší je totiž možné rozpohybovat i mechanicky. Část krytu je stále připravena k použití, další části je možné navštívit i v době, kdy se nic vážného neděje. Funguje tady totiž expozice období studené války. Představuje předměty s tématikou civilní obrany a atomové války, například dobové plynové masky, výstroj a vybavení Československé lidové armády, vlajky, odznaky, armádní zásoby, také uniformy, protichemické obleky, dozimetry, radiometry aj.
Ale není to jenom muzeum. Do žižkovského bunkru se můžete vydat také za sportem nebo zábavou. Místo tady našla i lezecká stěna nebo hudební klub.
Úvodní foto: ŠJů (cs:ŠJů), CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons