Na jedné straně se uvnitř našich domovů snažíme schovat před nebezpečnou nákazou, na druhé straně však někdy zapomínáme na to, jak významnou roli hraje kvalita vnitřního prostředí a především čistý vzduch. Ani zákeřný koronavirus ve vnějším prostředí, zvláště vlivem působení UV paprsků ze slunečního záření, nezůstává dlouho infekční, zatímco uzavřený prostor mu přeje. Zvýšená koncentrace osob v interiéru navíc znamená rychleji vydýchaný vzduch. Méně kyslíku ve vzduchu se pojí s horším prokrvením těla, poklesem energie, a ve finále také bohužel se sníženou obranyschopností.
Klíčem ke zdraví je kyslík, vždy a všude
Základem života na planetě Zemi je kyslík, tvoří 90 % všeho kolem nás a je také primárním zdrojem energie pro lidské tělo. Kyslík je klíčem ke zdraví. Čerstvý vzduch nabitý kyslíkem je klíčem ke zdravému bydlení. Doc. Ing. Martin Krsek, MSc., CSc. z Ústavu ochrany a podpory zdraví Lékařské fakulty Masarykovy univerzity ve svém článku uvádí, že člověk potřebuje každou hodinu asi 15 až 25 m³ vzduchu. V pokoji 5 × 4 metry je pro příklad kolem 50 m³ vzduchu. To znamená, že v takovém pokoji i jeden člověk vzduch vydýchá za několik málo hodin. Jestliže se nyní zavíráme do našich domovů, abychom chránili své zdraví, měli bychom také pamatovat na pravidelné otevírání oken a řádné větrání prostoru.
Větrání hraje prim, ale pomůže i aromaterapie
Větrání je základním způsobem, jak vyčistit vzduch v místnosti a znovu doplnit prostor o životadárný kyslík. Stačí krátké větrání několikrát denně. V případě chladnějšího počasí nemusí být větrání delší než pět minut. Zlepšit vzduch v místnosti pomůže i kvalitní čistička vzduchu, ideálně doplněná o ionizátor, který zajišťuje zdravou koncentraci záporných iontů ve vzduchu.
Činnost dýchací soustavy dokážou podpořit i esenciální oleje. Nespočet vonných esencí s holistickým působením na lidský organismus, využívá aromaterapie. Ta má své místo i v domácím prostředí. V interiéru se podílí na vytváření příjemné atmosféry. Lesní esence jako borovice, smrk, jedle, modřín, cedr aj., také bylinky jako tymián, rozmarýn, majoránka, levandule, kadidlo nebo ravintsara v interiéru navíc fungují i jako dezinfekce prostoru. Čistí vzduch a působí jako prevence respiračních potíží. Při výběru vůní však dávejte pozor, příznivé účinky nesou pouze čistě přírodní esenciální oleje. Vůně založené na chemii sice mohou ošálit smysly, ale zdraví neprospívají. Právě chemické osvěžovače vzduchu se paradoxně řadí mezi ty největší znečišťovatele ovzduší v interiérech.
Zdroj: https://www.med.muni.cz/aktuality/nezapominejme-vetrat