V roce 2014 se původní daň z převodu nemovitostí proměnila na daň z nabytí nemovitosti. Od listopadu 2016 pak došlo ke změně plátce daně. Zatímco dříve byla platba daně záležitostí dohody mezi kupujícím a prodávajícím, který také daň většinou nakonec platil, od roku 2016 daň dle legislativy platí zásadně kupující. Sazba daně i začátkem roku 2020 dosahovala výše 4 % z ceny nemovitosti, o zrušení daně se do té doby pouze spekulovalo. Vláda zrušení daně z nabytí nemovitosti podpořila až jako součást podpůrných opatření, která mají pomoci znovu rozběhnout ekonomiku po stavu nouze. Zákon nyní míří do Senátu.
Termíny v roce 2020 a zpětné účinky návrhu
Kupující podává daňové přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí nejpozději do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, kdy došlo ke vkladu práva do katastru nemovitostí. Současně jde také o termín splatnosti daně.
Od daně mají být nově osvobozeni všichni, kteří návrh na vklad vlastnictví do katastru nemovitostí podali kdykoliv během roku 2020 a navíc i v prosinci 2019. Jejich daň byla původně splatná od 31. března 2020 dále. Blíže upřesňuje ministryně financí Alena Schillerová na webu mfcr.cz:
„Jedná se o množinu lidí, kterým jsme v rámci liberačního balíčku odsunuli úhradu daně z nabytí až do konce srpna. Nyní tuto daň nemusí platit vůbec. Těm, kteří ji už v předstihu zaplatili, vznikne přeplatek, o jehož vrácení mohou požádat.“
Zachován i odpočet úroků hypoték
Návrh na zrušení daně z nemovitosti při koupi bytu či domu provázela i možnost zrušení odpočtu úroků hypoték a úvěrů na stavebním spoření jako nezdanitelné části základu daně z příjmů. Původně mělo zrušení odpočtu sloužit jako kompenzace výpadku výnosů státního rozpočtu. Ten kvůli zrušení daně z nabytí nemovitosti dosáhne dle Ministerstva financí 10,6 miliard v roce 2020 a v následujících letech 13,8 miliard ročně. Poslanci se však shodli a výhodu odpočtu zachovali i pro nové smlouvy.