Trh s nemovitostmi je stále živý, a proto reaguje i na současnou situaci a četná opatření související s prevencí a zamezení šíření viru Covid-19. Už teď je patrné, že Česká národní banka se snaží stabilizovat domácí ekonomiku a snižuje úrokové sazby, což se jistě promítne i do hodnoty úrokových sazeb hypotečních úvěrů. Ve spolupráci s naším dlouholetým partnerem, společností Hypoasistent a.s., jsme se rozhodli pro vás připravit krátký seriál o hypotékách, kde zodpovíme ty nejčastější otázky.
Kdo může získat hypoteční úvěr?
Hypotéky jsou k dispozici jak pro české občany, tak pro cizince, kteří nemají trvalý pobyt v České republice. Pobyt v ČR je však pro získání hypotečního úvěru velkou výhodou. Maximální hodnota LTV (tzv. úvěr k hodnotě neboli poměr mezi výší hypotéky a výší zástavy) pro nerezidenty ČR je obvykle 60 %, v případě hypotéky na bydlení je LTV až 80 % nebo dokonce 90 %. Hypotéky pro klienty z vybraných rizikových zemí však mohou mít další omezení.
Pro získání hypotečního úvěru stačí prokázat dostatečný čistý příjem. Standardně je možné za příjem považovat: příjem ze zaměstnání, příjem z pronájmu nebo příjem ze samostatné výdělečné činnosti. Nicméně je možné akceptovat i jiné zdroje prokazatelného příjmu, např. výživné. Více informacích naleznete na webu ČNB.
Jaká je výše úrokové sazby?
Úrokové sazby se mění každý měsíc (nyní dokonce rychleji) a existují velké rozdíly mezi různými bankami a různými produkty. Výše úrokové sazby závisí na několika faktorech. Jsou to už dříve zmíněné příjmy žadatele, hodnota LTV, doba splácení hypotéky atd. Úrokové sazby lze stanovit na určité časové období (obvykle na 5, 7, 8 nebo 10 let) nebo je možné zvolit variabilní úrokovou sazbu. Nejoblíbenější jsou hypotéky s fixací na 5 nebo 10 let, ale vždy záleží na individuální potřebách klienta. Jsme zde, abychom vám pomohli najít nejlepší ceny a vhodný hypoteční produkt.