V PSN nabízíme kupujícím i prodávajícím veškerý servis, radíme v právních a formálních záležitostech, pomáháme také s financováním. Díky spolupráci s renomovanými finančními ústavy můžeme nabídnout ty nejvýhodnější podmínky, ale také potřebné informace. Praktické otázky a především odpovědi ohledně hypotečních úvěrů nyní předkládáme v podobě série článků. Díky našim zkušenostem a spolupráci se společností Hypoasistent víme, co potenciální kupce a žadatele o hypoteční úvěr nejvíc zajímá. Ředitel společnosti Hypoasistent s.r.o. Ing. Pavel Bultas nám pomohl i s osvětlením nejčastějších dotazů. Začínáme s žádostí o hypotéku.
Jak dlouho trvá schválení žádosti o hypotéku?
Doba schválení žádosti o hypotéku záleží na vybrané bance i na složitosti daného případu. Předběžného schválení hypotéky se klient zpravidla dočká po předložení potřebných dokumentů. Nejvíce ho však pochopitelně zajímá, kdy dostane peníze z hypotéky, nebo kdo hypotéku schvaluje. Schvalovací proces je v režii banky, obvyklá doba schválení bývá přibližně 3 týdny. To je také odpověď na to, kdy klient dostane peníze z hypotéky.
Co všechno potřebuji pro žádost o hypotéku?
Podmínky pro schválení hypotéky počítají s ročním příjmem a zadlužeností klienta. Příjem i zadluženost bude třeba doložit. Žádost vyžaduje také dva doklady totožnosti.
Podmínky pro získání hypotéky u zaměstnanců zahrnují formulář o výši příjmu, u každé banky vypadá jinak. Vyplněný formulář musí potvrdit mzdová účetní zaměstnavatele, dokládají se k němu i výpisy z účtu s příchozí mzdou. Podmínky hypotéky pro OSVČ využívají jako doklad o příjmech daňové přiznání s razítkem finančního úřadu a doklad o zaplacení daně (výpis z účtu nebo doklad z podatelny finančního úřadu).
Podklady k nemovitosti zajistí Hypoasistent v součinnosti s PSN. Pokud si kupujete byt, který je zatím nedokončený, bude třeba navíc detaily týkající se dokončení. Banka bude vyžadovat předložení rozpočtu.
Mám pracovní smlouvu na dobu určitou, mohu dostat hypotéku?
Ano, je to možné. Ideálně, aby Vaše současná pracovní smlouva byla alespoň na jeden rok. Podmínky pro získání hypotéky počítají s tím, že pracovní smlouvy na dobu určitou jsou u vybraných profesí (například učitelé, lékaři, policisté) běžné. Banky jsou v případě těchto profesí ve schválení žádosti o hypotéku mírnější.
Jsem OSVČ mohu dostat hypotéku?
Ano, určitě, hypotéka pro živnostníky není nic nestandardního. Avšak výhodné hypotéky pro OSVČ nabízí jen některé peněžní ústavy. Živnostníkům proto doporučujeme, aby nás kontaktovali. Nejdříve prověříme, na jak vysokou hypotéku dosáhnou.
Každá banka počítá příjmy podnikatelů jinak a rozdíly jsou opravdu veliké. Z toho důvodu při vyhotovení propočtu hypotéky pro živnostníky prezentujeme ty nejlepší nabídky. Nejde přitom pouze o výhodné hypotéky pro OSVČ, ale také banky, kde vychází příjmy živnostníka dostatečně k výši hypotéky.
Příjmy můžeme propočítat i dopředu na základě předběžného daňového přiznání.
Mohu doložit pro získání hypotečního úvěru v ČR příjmy ze zahraničí?
Ano, některé banky akceptují i příjmy ze zahraničí. Nebudou však brát plný příjem. Přibližně 15 – 30 % z příjmu banky odečítají jako kurzové riziko. Podmínky pro získání hypotéky přitom požadují, aby příjmy ze zahraničí chodily na bankovní účet.
Je možné žádat o hypotéku bez vybrané nemovitosti?
Ano, určité banky nabízejí tzv. hypotéku dopředu. Při schvalování žádosti o hypotéku doložíte pouze příjmy. Následně máte v klidu celý rok na to, abyste našli vysněnou nemovitost. Pokud ani za rok nic nenajdete, zaplatíte pouze poplatek za zrušení hypotéky ve výši 10 000 Kč. Jakmile si najdete nemovitost, již k hypotéce nedokládáte příjmy, pouze doplníte podklady k nemovitosti.
Doporučujeme požádat o úvěr vyšší, jelikož máte při hypotéce dopředu možnost až 50 % peněz nevyužít, a to zdarma, bez poplatků. Maximální výše hypotéky je limitovaná hodnotou zástavy, aktuálně je dle doporučení ČNB ve výši 90 % hodnoty domu či bytu.
Klasická hypotéka je účelová, tedy je určena na koupi či rekonstrukci nemovitosti. Vedle toho existuje také tzv. americká hypotéka, hypotéka na cokoliv, co souvisí s bydlením. Není vázána účelově, ale je zajištěná zástavním právem k nemovitosti.
Typy hypoték budeme detailně rozebírat v dalším díle našeho seriálu.